Dotyk je pro člověka nezbytný

Doba izolační

Žijeme v prapodivné době.
Byla doba ledová, kamenná. Teď je doba izolační.

Jóga je o spojení. Se sebou samým, pozornosti s pohybem. Mezi naším bytím a něčím, co nás přesahuje. A o propojení s ostatními lidmi.

Nyní jsme nuceni se s ostatními nestýkat. Držet si odstup. Přikrývat se. Zákaz objímání.
Kdy jste naposledy vzali do náruče někoho, s kým nebydlíte? A co když bydlíte sami?

Žiju v zahraničí a své synovce vídám za normálních okolností několikrát ročně. Můj syn je miluje, bere je jako bráchy. Vždycky, když přijedeme, tak se spolu nadšeně obejmou, skáčou po sobě.

V józe se člověk popisuje jako pětivrstvá bytost. Tělo, vše co se uvnitř hýbe, iracionální mysl, racionální mysl a vrstva blaženosti. Každá vrstva má svůj vlastní zdroj výživy. Pro vrstvu blaženosti, anandamaya kóšu, je to spojení.

Má učtelka jógy vyprávěla, že na její lekce kdysi chodila žena, která jí řekla: „Vaše lekce mám moc ráda, protože jste jediný člověk, který se mě za celé dny dotkne“.

Osamělí lidé častěji chodí na masáže. Staří lidé ňufají svá vnoučata a objímají své dospělé děti, protože dotek je nutný nejen pro správnou funkci nervové soustavy, ale živí i naši vrstvu blaženosti.

Člověk nedokáže fungovat bez svého kmene. Má v sobě zakódovánu potřebu sounáležitosti. V osamění umírá. Nejdříve umře vrstva blaženosti. Pak se postupně smrt propracuje k vrstvám hmotnějším, až se dostane k tělu.

V ČR jsme byli naposledy v září loňského roku. Syn a synovci si často volají přes zoom. Synovi (je mu 6) zapnu svůj počítač a dokáží si spolu 3 hodiny hrát s legovými panáčky nebo kartami. Je nádherné pozorovat, jak na sebe hulákají, jak si ukazují, jak jsou spolu i na dálku.

Najděte způsob, jak se propojit. Virtuálně. Rituály, procházkami, najděte cestu, jak být s ostatními.

A když se budete cítit osamělí, napojte se aspoň v meditaci či ve fantazii s těmi, které jste neviděli už dlouho.

Nahrála jsem pro vás Meditaci vděčnosti. Díky ní se se svými blízkými můžete propojit ve svém srdci, poděkovat jim za vše, co pro vás znamenají. 

Poslechnout si ji můžete

Věřím, že až se synovi zase podaří se vidět se svými bratranci naživo, tak se budou nadšeně objímat aspoň 10 minut. A pak se zmydlí polštářema.

1 názor na “Doba izolační”

  1. Děkuji 😘💕za kouzelné pohlazení slovy po duši. Jsem velice vděčná za nádherné video s Marií Helen, moc jsem si Vaše společné vyprávění užila.
    Přeji den plný 😄😍💕radosti a lásky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *