piano, music score, music sheet

Hudba v duši

Zažila jsem zatím dvě lekce jógy, kde jsem s hudbou souzněla. Pokaždé byl styl hudby jiný a pokaždé to byl zážitek úžasný. Moje tělo se hýbalo v dokonalém souladu se skladbami. Šavásana, životně důležitá pozice mrtvoly, pak byla naprosto neuvěřitelným zážitkem, kdy jsem měla pocit, že i mé srdce změnilo rytmus a sladilo se s písní. Byla to skladba od Massive attack Teardrop.

Mám srdce tanečnice a hudbu v duši

Srdce tanečnice

Moje tělo ani neumí jinak, než být s hudbou. Mé srdce tanečnice se s ní buď propojí, a nebo protestuje. Každá moje buňka, ruce, nohy, hlava. Jsem schopná rytmus nebo atmosféru pouze následovat. Neumím se hýbat mimo hudbu.

Ano, mohli byste si říct, že se přece yogini musí umět odpoutat ode všeho vnějšího, hudba je však něco, co mě proniká až do morku kostí, a neumím jít proti ní. Ve všech ostaních případech, kdy byla jógová lekce provázena hudbou, jsem s tím bojovala.

A tak na svých lekcích hudbu nepoužívám

Studenti se mě často ptají, proč ne. Mohla bych jim tvrdit, že je to proto, že jóga je hlavně o pohledu dovnitř a že se mají sostředit na dech. Mohla bych tvrdit, že jediné, co se k józe hodí, jsou zpěvy manter (a to si rozhodně nemyslím). Mohla bych je kárat za to, že se chtějí na józe bavit. Jenže nic z toho by nebylo pravda.

Jóga je svobodná a tyhle důvody mají smysl jen, pokud jsou skutečné pro osobu, která je následuje. Pravda je, že hudbu nepoužívám, protože neumím vybrat skladby, do kterých by bylo možné jógu tančit.

Zvonkohra Koshi

Mám hudbu v duši

A vy také. Hudba vnější nám pomáhá zaposlouchat se do té vnitřní. Pro relaxace je hudba kouzelnou hůlkou, která může zklidnit a uvolnit i ty nejzaťatější čelisti. Tóny jsou zkratkou k nevědomí a k parasympatickému nervovému systému, který je zodpovědný právě za relaxaci.

Hudba je kouzlo. Tak proč se jí vzdávám? Ne tak úplně. Při relaxacích hraju na zvonkohru. Takovou, jakou můžete zavěsit do okna a nechat ji rozeznívat větrem (a tam take sídlí u nás doma, když ji nemám se sebou na lekcích).

Při prvním klepnutí skleněné kuličky o vyladěné kovové tyčky vidím, jak se mým studentům vyhlazují vrásky mezi obočím. Vidím, jak se jim uvolňují ústa a jak se jejich vnitřní svět vzdaluje od pracovních úkolů. Vidím hluboké ponoření se a vím, že tohle má smysl. Po lekci odcházejí mí studenti domů s jiným výrazem v tváři.

Namaste

Zaposlouchejte se

Vidím to na pěti, deseti, dvaceti tvářích na každé lekci. Ráda bych to viděla na více. Proto jsem se rozhodla sdílet s vámi jógu. Po chvilkách, tak abyste ji mohli vnést i do pracovního dne.

V krátkých protahovacích sestavách, které zvládnete v mikropauzách a které uleví vašemu tělu ztuhlému z práce v sedě. V očních cvičeních a pohybech pro uvolnění rukou, které můžete dělat diskrétně za počítačem. V dechových technikách, které vás osvěží, když budete odpoledne unavení.

A v relaxacích, při nichž si poslechnete hudbu vaší duše.

Namaste

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *