full moon, forest, woman

Jmenuji se červená

Dnes začal červený týden měsíce. Přišel dříve, než obvykle, ale na intenzitě se nezměnilo nic. Čeká mě pár dní velké únavy, chuti být v teple a nemluvit. Také jeden nebo dva dny bolestí v podbříšku, které mou menstruaci provázejí.

Na nějaké dlouhé sestavy nebo energické cviky nemám ani chuť, ani sílu. Chci být sama, na nikoho nemluvit (a ať hlavně nikdo nemluví na mě… což je nesplnitelné, ale stačí mi aspoň pár minut denně, kdy se po mně nic nechce a můžu se soutředit jen dovnitř). Chci jíst čokoládu a pít litry vody. Zemská přitažlivost se zesiluje a vertikály jsou pro mě nesnesitelné.

V podbřišku dostávám křeče někdy tak silné, že se nemohu pohnout. Schoulená do klubíčka na boku objímám kolena a soustředím se na dech. Dlouhý nádech na 3 – dlouhý výdech na 3, dlouhý nádech na 4 – dlouhý výdech na 4…5…6… Jak se cítí špička mého nosu, když vdechuji? A je vzduch stejný, když ho vypouštím spolu s bolestí ven?

Poloha dítěte

Dítě v zahradě. Můj přítel mi byl laskavým modelem. Přestože je oblečen v modré a nic ho nebolí.

Na zemi se přesouvám do polohy dítěte. Klečím, nárty uvolněné do země, kolena doširoka od sebe. Dosedám na paty a hrbím záda. Čelo pokládám na zem a mé paže míří z klubka ven, natažené, ale bez napětí. Můj dech se zklidňuje, jsem v bezpečí, chráněná sama sebou i zemí. Čím více se jí dotýkám, tím více se moje tělo poddává přitažlivosti a dovoluje svalům pustit, co držet nemusí. Teď nepotřebuji mít svaly připravené vyrazit do akce, teď není čas něco dělat, teď je čas jen být.
Pokud je pro vás nepohodlné dosednout na paty, dejte si přes ně složenou deku. Tu si můžete uzpůsobit tak tak, aby byla přesně tak silná a měkká, jak vy potřebujete. Paže můžete dát podél těla a ještě více se zakulatit a zabalit. Nebo si můžete vzít velký polštář (používám obrovský opěrák z gauče), dát si ho mezi kolena, složit se na něj celou vahou a pažemi ho obejmout.

Kočka

Po několika minutách se pomalu zvedám na všechny čtyři. Do naší zahrady chodí krásná černá kočka. Se synem jí říkáme Kóča, protože je tak obrovská. Nedávno jsem se dověděla, že se jmenuje Gándhí. Jak příznačné.

Kóča (vlastním jménem Gándhí) je mazlem celé čtvrti. Ale pozor, není toulavá!

Přichází i dnes a připomíná mi, jak měkké, hebké a hřejivé je hladit její hřbet. Jak zklidňující je její vrnění. A jak se ladně hýbe. Ruce dávám pod ramena, kolena přesouvám na šířku boků a znovu hrbím hřbet s výdechem. S pomalým nádechem záda jemně, bez nátlaku prohýbám a dívám se do nebe. Slunce dnes svítí a hlásí, že jaro se blíží, přestože sedla na městských kolech byla dnes ráno namrzlá a chodníky klouzaly.

Otevření

Po několika pohledech dolů a nahoru v rytmu dechu přenesu pravé chodidlo dopředu a položím je zevnitř podél pravé ruky (hrana chodidla se dotýká palce ruky). Zvedám trup ze země, koleno nastavím tak, aby nevybočovalo do stran oproti kotníku, a dovolím pánvi klesnout. Koleno jde dopředu, zadní noha je protažená, vytahuji se k nebi a cítím jemný tah v tříslech (to je to místo, kde se vpředu sbíhá vaše noha s trupem). Uvolním čelist. Dovoluji bokům poddat se gravitaci. Jdu jen do příjemného protažení, nikam se nenutím. Spustím ruce na podložku, nohu vrátím dozadu do kleku a zopakuji na levou stranu.

Pokud je pro vás těžké udržet rovnováhu nebo je vzpřímená poloha trupu na vás moc, dejte si ruce na koleno a podepřete se. Během prvních pár dní menstruace potřebujeme právě oporu, něhu a péči.

Opečujte se

Proti silným křečím používám bazalkový esenciální olej, který má spasmolitické (protikřečové) účinky. Smíchám jednu nebo dvě kapky s nosičem, teda nějakým neutrálním olejem (mandlový je velmi šetrný k pokožce a většině lidí vyhovuje, může být i kokosový, a pokud nemáte tyhle trochu exotické ingredience, stačí kuchyňský olivový nebo vaše tělové mléko či krém). Napustítm si termofor (čili bujotku, jak krásně neologizoval můj bilingvní syn, když si vypůjčil francouzské slovo bouillotte [čti bujot]) horkou vodou a tulím se k němu, dokud mi není lépe.

Proti bolení hlavy si natřu zátylek a spánky čistým mátovým esenciálním olejem v aromaterapeutické kvalitě (ten nijak neředím).

Únavu zaháním spánkem nebo teplou koupelí v epsomské soli, která je bohatá na hořčík a uvolňuje svalové napětí.

Učím se přijímat toto obodbí jako součást daru, který umožňuje ženám mít děti. Přírodo, děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.

Shrnutí:

  • Potřebuji pár dní klidu. Za pár dnů se ale budu zase na svět vesele usmívat.

    Masáž podbříšku několika kapkami bazalkového oleje smíchaného s jiným olejem (proti křečím)

  • Poloha dítěte (bálásána) – uvolňuje bedra, kyčle, navozuje pocit bezpečí a spojení se zemí
  • Protažení přední strany třísel (andžanejásána) – uvolňuje zaťatý podbříšek
  • Kočka (mardžaryjásána) – vzbuzuje něhu a rozhýbává páteř
  • Koupel s epsomskou solí – dodá tělu hořčík a zmírní křeče, uklidní mysl, zahřeje
  • Teplo – termofor, polštářek s nahřátými třešňovými peckami uvolní křeče a zažene zimomřivost

PS:

Inspirací k názvu mi byla kniha Orhana Pamuka Jmenuji se červená, která vyšla v roce 2007 v nakladatelství Argo. Ideální do postele, když se mazlíte s termoforem.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *