Jóga je jako káva. Najděte si na ni jen pár minut a ona se vám odmění spoustou energie.

Jóga je jako káva. Cože?

"Vždyť káva je synonymum nezdravého životního stylu a jóga je zdravá! Já to nechápu. To mi nesedí. Je v tom rozpor."

S tímhle na mě tuhle někdo vybafnul v jedné skupině. 
A má pravdu!
Že se ptá 🙂
Ale ne v tom, že jóga a káva jsou v rozporu.

Když do sebe lejete litry kafe, jedete na doraz nebo ještě přes něj, bezohledně ničíte své tělo a neposloucháte jeho signály, je to nezdravé.

Když cvičíte denně hodiny, jdete přes bolest, do pozic, na které nejste připraveni, lámete se a nebo fanaticky opakujete věci, které vám v józe nedělají dobře, je to nezdravé.

Vše je v míře. V přístupu. Ani jóga ani káva nejsou a priori zdravé. Ani nezdravé.

Jsem zastáncem poslouchání moudrosti svého těla. Tak nemůžete přestřelit. To neznamená naslouchat vždy svým choutkám. To neznamená lenivět. To neznamená oddávat se nicnedělání.

To znamená vnímat, co je pro mé tělo dobré. Co je pro mou duši dobré. Někdy je to odpočinek. Jindy je to výkon. Někdy je to klid a pohoda, jindy je to plné nasazení. Protiklady jsou součásti cyklu našeho bytí. Když ale setrváte v jednom extrému, zastavíte pulsaci života, ustrnete, začne vaše tělo či duše pukat.

Jóga je jako káva. Najděte si na ni jen pár minut a ona se vám odmění spoustou energie.
Jóga umí zázraky i v malém množství. Jako káva.

Pro mě káva ztělesňuje zastavení. Ticho mezi prací a prací. Smích mezi soustředěním a výkonem. Jemnost v hořkosti, laskavost v povzbuzení (ano, mám nízký tlak, tak je pro mě kávové pošťouchnutí jemné). Ztělesňuje inspirující pohodlí kaváren (proto se také má facebooková skupina jmenuje kavárna Coffeebreakyoga, byť mě od toho názvu mnoho lidí odrazovalo, že to nikdo nepochopí… a vida, je tam už pěkná řádka těch, komu spojení kávy a jógy lahodí tak, jako mně). Je vůní malé radosti. Synonymem dočerpání, dosycení. A jóga se jí v tomhle nesmírně podobá.

Nemusíte cvičit denně hodiny. Nemusíte se odstěhovat do ašrámu, abyste pocítili, že jóga vás podrží, povzbudí, zjemní, opečuje. Můžete klidně být i nadále, kým jste. Nemusíte se zavazovat k asketické praxi. Přesto vám jóga dodá sil. Přesto vás posune dál. I za pár minut denně. Než se vám uvaří oblíbená káva.

PS: Jestli se chcete potkávat nad šálkem dobré jógy, zapište se v patičce k odběru Kávového zpravodaje.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *