Tuhne vám šíje? Nabubřete se!

Tuhne vám šíje?
Možná na ní nesete nějakou odpovědnost a tu se snažíte drtit zuby doufajíce, že rozmělněná se ponese lépe. Chyba lávky. Jen zbytečně tisknete čelisti a celou situaci zhoršujete. Pokud totiž máte stisknuté čelisti, nemůžete uvolnit šíji ani krk. Ba dokonce si dlouhodobým tisknutím zubů můžete tu ztuhlou šíji přivolat. A nejen ji. Mezi následky přílišného zakusování se do problémů jsou obroušená sklovina zubní, bolesti hlavy (právě z dlouhodobého zatnutí a ztvrdnutí svalů v oblasti krku, hlavy a tváře), problémy se sluchem jako pískání v uších a tak dále a tak dále. Takže uvolněte stisk.
No jo, to se lehko řekne, hůř udělá.

Zkuste vodu. Je léčivá i v tomto případě, jen poněkud neobvyklým způsobem.
Večer při sprchování či při ranní hygieně si naplňte pusu vodou. Nešetřete na sobě! Opravdu naplňte! Nejdřív si jen tak proplachuje zavřenou pusu, jako když si po čištění zubů vymýváte zubní pastu. Se zavřenými rty nechávejte vodu pronikat mezi zuby, napusťte si ji mezi dolní čelist a ret a pomasírujte si ten prostor zevnitř, pak mezi vrchní ret a dáseň a zase tam vodu nechte tlakem uvolnit vše, co je ztuhlé. Budete vypadat trochu jako opička, a proto raději než se podíváte do zrcadla, vyplivněte vodu, ať si smíchy nepoprskáte půl koupelny (lepší případ) nebo ať vám nezaskočí (varianta horší). Smích (a zívání!) nicméně uvolnění vaší mandibuly jen napomohou!
Pak si vodu napusťte do pusy ještě jednou. Přetlačte všechnu vodu do jedné tváře, tvář vodou nabubřete, dovolte své tváři otevřít se mnohem více, než jak je zvyklá. Hrajte si s vodou na této jedné straně, nafukujte chvíli víc prostor kolem horní čelisti, pak zase hlavně dole. Vychutnejte si masáž míst, která ji pravděpodobně ještě nikdy nezažila. Vodu vyplivněte a s čerstvou dávkou studeného bubřidla se stejně pověnujte straně druhé.
Když jste se dostatečně pomasírovali na obou stranách, přišel čas na poslední fázi. S pusou plnou vodou udělejte aspoň jednu z vašich ranních či večerních obvyklých činností. Oblečte se, připravte si snídani nebo dětem svačinu do školy, ustelte postel, umyjte nádobí… cokoli. Jde o to, abyste si prožili pocit uvolněné otevřené čelisti při běžném úkonu, který možná obvykle děláte už s nevědomky zaťatými zuby. Pozorujte, jak se vaše pohyby mění. Jak se zjemňují, zklidňují, vyrovnávají.
Tuto techniku jsem se naučila na tanečních lekcích. Voda je zázračná! Dokáže i z banálního stlaní udělat tanec. Ode dneška už svými úkoly a odpovědnostmi můžete klidně jen lehce a uvolněně tančit. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *